Web Tasarım Nedir ?

blank

Web Tasarım

Kişileri, kurumları, ürünleri ya da belirli hizmetleri tanıtmaya yarayan, oluşturulan web sitesinde grafik ve metinlerin bir araya getirilmesini sağlayan, belirli kod yazılımları ile site oluşturma işine web tasarımı denilmektedir. Bir web tasarımında en önemli nokta kurulan sitenin arama motorlarında çıkmasıdır. Bu nedenle kurulan sitelerin kodları oluşturulurken ilk olarak buna dikkat edilmektedir.

Web Tasarımı Nedir?

blankKişi ya da kurumların internet ortamında görünen yüzleri olan, web siteleri oluşturma işlerinin tümü web tasarımı alanına girmektedir. Web sitelerinin internet ortamında görünebilmesi için yapılan web tasarımları HTML dilinde olmaktadır. Bu web tasarımlarını yapan bilgisayar uzmanlarına ise web tasarımcısı denilmektedir.
Web tasarımlarında, oluşturulan web sitelerinin kaliteli ve işlevleri bakımından yeterli olması için, bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. İdeal bir web sitesinin görselliğinin iyi olmasının yanı sıra, özgün olması da önemlidir. İçeriklerinin kaliteli olmasını sağlayan yazılımların doğru uygulanması, bir web sitesinin baştan iyi olmasını sağlamaktadır.
Bir web sitesinde en önemli noktalardan bir diğeri de, sitenin güvenliğinin web tasarımları sırasında sağlanabilmesidir. Bütün bunların eksiksiz olarak tasarımlanması bir sitenin dikkat çekici olmasını sağlamaktadır.

İdeal Bir Web Sitesi Nasıl Olur?

Bir web sitesinin tasarımında projelendirme, HTML ya da CSS kodlama, grafik tasarımı, CMS entegrasyonu yer almaktadır. Bütün bu adımlar tamamlandıktan sonra site test aşamasından geçirilip, domain yönlendirme yapılarak, web sitesi ziyaretçilere açılmaktadır.
İdeal bir web sitesi tasarımında kullanılacak olan grafiklerin ve metinlerin, site ziyaretçilerinin gözlerini yormayacak şekilde olması gerekmektedir. Web sitenin düzenin iyi olması, site ziyaretçilerinin sitede daha çok vakit geçirmesini sağlamaktadır. Bu şekilde web sitesinde fazla kalan ziyaretçiler site hitini yükselterek, sitenin arama motorlarında üst sıralarda yer almasına vesile olmaktadırlar.

Web sitelerinin tema renklerinin seçimi

Web sitelerinin tema renklerinin seçimi de önemlidir. Bu tema renklerinin seçimlerinin, site içeriği ile uyum sağlaması gerekmektedir. Web tasarımlarında site içeriğine uygun renk seçimleri de ziyaretçilerinin çoğalmasında en önemli etkenlerden biri olmaktadır.
Web tasarımlarında, sitenin açılmasını zorlaştıracak grafiklerin, resimlerin, simgelerin ve logoların kullanılması site trafiğini olumsuz etkilemektedir. Zor açılan web siteleri ziyaretçilerin kaçmasını sağlamaktadır. Aynı şekilde sitede kullanılan yazı tiplerinin fontlarının seçimi de, sitenin kalitesi için iyi olmalıdır.
Web tasarımlarında içeriklerin site ziyaretçilerden daha çok ilgi görebilmesi için bazı noktalara dikkat etmek şarttır. Site içeriğini oluşturan görsellerin ve metinlerin bilgilendirici olmasının yanı sıra, seo ile uyumlu olmaları da gerekmektedir. Konu içeriklerinin anahtar kelimelerle içermesi, seo ile uyumu sağlayan en önemli unsurlardır. Böylelikle arama motorlarında, web sitesinin daha üst sıralarda yer alması sağlanmış olacaktır.

Web Sitesinde Yapılan Yanlışlar

Web sitesi tasarımlarında yapılan en büyük hatalardan biri kurulan sitenin mobile uygun olmamasıdır. Mobil cihazlarla uyumlu olmayan siteler, bu cihazlardan açıldıkları zaman birçok hata verecektir. Bu da site ziyaretçilerinin siteden hemen ayrılmasına yol açacaktır. Bu yüzden tasarlanan sitelerin mobil ile uyumlu olması, web sitelerinin ziyaretçi trafiğinin artmasını sağlayacaktır.
Web sitesinde yapılan yanlışlardan bir diğeri de, web sitesinde ki içerik eksiklikleri olmaktadır. Site içeriklerinin, sitenin kuruluş amacı uygun olması ve yeterli olması sitenin kolay yoldan büyümesini ve tanınmasını sağlayacaktır.
Web sitesinin iletişim bilgilerinin eksik ya da yetersiz olması da, site ziyaretçileri ile kopukluk oluşturan en önemli faktörlerdendir. Bu yüzden site sahibinin bütün bilgilerini eksiksiz olarak, web sitesinde belirtmesi gerekmektedir. Sitelerin içeriklerine de bağlı olarak; adres bilgileri, telefon numarası, e-mail adresi, sosyal medya hesapları bilgilerinin sitede kesinlikle yer alması gerekmektedir.